Tarkoitus

Eurooppanuoret on alle 35-vuotiaiden nuorten kansalaisjärjestö, jonka toiminnan juuret juontavat 90-luvulle. Järjestön tarkoituksena on aina ollut toimia uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumattomana Eurooppamyönteisenä voimana, ja sen tarkoituksen mukaan pyöritämme toimintaa tänäkin päivänä.

Tavoite

Toimintamme tavoitteena on lisätä tietoisuutta Euroopan yhdentymisestä ja sen vaikutuksista sekä toimia keskustelufoorumina ja vaikuttamiskanavana Eurooppa-asioista kiinnostuneille nuorille. Suhtaudumme Eurooppaan ja Euroopan yhdentymiseen myönteisesti. Haluamme enemmän ja parempaa Eurooppaa.

Toiminta

Valtakunnallisella tasolla mm. järjestämme tapahtumia, pyörittämme julkaisutoimintaa ja teemme uusia avauksia julkiseen keskusteluun. Aktiiviset aluejärjestömme muodostavat koko Suomeen ulottuvan toimintamme selkärangan. Kansainvälisellä tasolla olemme osa Euroopan laajuuista Young European Federalists (JEF) -järjestöä.

Uutiset
Tähdistö_verkkokuva

Uudistunut Tähdistö-lehti käsittelee Ison-Britannian EU-kansanäänestystä

Uudistunut Tähdistö-lehti tarjoaa monipuolisia näkökulmia ylihuomiseen Iso-Britannian EU-kansanäänestykseen.  Vuoden ensimmäisen Tähdistöön ovat kirjoittaneet muun muassa Tampereen yliopiston valtio-opin professori Tapio Raunio, Strarhclyden yliopiston professori Richard Rose, Parliament Street -ajatuspajan tutkimusjohtaja Craig Rimmer,

Lue lisää
Yhteystiedot

Eurooppanuoret ry

Siltasaarenkatu 4, 7.krs, 00530 Helsinki

puhelin: +358 45 3245805

sähköposti: toimisto@eurooppanuoret.fi

Eurooppanuoret ry:n toimisto sijaitsee Eurooppalaisen Suomen tiloissa Helsingin Hakaniemessä. Toimistolla työskentelee yhdistyksen palkattuna työntekijänä pääsihteeri, joka vastaa yhdistyksen päivittäisestä hallinnosta ja toiminnan koordinoinnista. Pääsihteerin työtä ohjaa yhdistyksessä ylintä päätäntävaltaa vuosikokousten välillä käyttävä hallitus.

Puheenjohtaja:

Jesse Jääskeläinen, puh. +358 45 3245805
jesse.jaaskelainen@eurooppanuoret.fi
Twitter: @jessejaaskelain

Varapuheenjohtajat:

Tuomas Tikkanen
tuomas.tikkanen@eurooppanuoret.fi

Verena Kaun
verena.kaun@eurooppanuoret.fi

Muu hallitus: 

Simo Rissanen

Niko Ruostetsaari

Sonja Savola

Anna Hernberg

Riina Pesu

Simo Ristolainen

Jasmiini Kaasinen

Riina Bhatia

Juho Mäki-Lohiluoma

Pia Kuusela

Meiju Haapoja

Pääkaupunkiseudun Eurooppanuoret
Emma Holsti, emma.holsti@gmail.com
Turun Eurooppanuoret
Ronja Marjamaa, ronja.a.marjamaa@utu.fi
Satakunnan Eurooppanuoret
Tuomas Meriniemi, tuomas.meriniemi@gmail.com
Hämeen Eurooppanuoret
Johannes Mäkilä, jauza920@gmail.com
Tampereen Eurooppanuoret
Jutta Kannisto, kannisto.jutta.e@student.uta.fi
Etelä-Savon Eurooppanuoret
Lauri Tarkiainen, lauri_tarkiainen@hotmail.com
Kymi-Karjalan Eurooppanuoret
Topi Seppälä, topi_seppala@hotmail.com
Pohjois-Savon Eurooppanuoret
Joonas Jokilinna, joonas.jokilinna@gmail.com
Joensuun Euroooppanuoret
Tuomas Timonen, timonentuomas@windowslive.com
Jyväskylän Eurooppanuoret
Unga Europeer Raseborg
Sara Avdi, saraavdi@msn.com
Eurooppanuoret Oulussa
Annakaisa Tikkinen, annakait@paju.oulu.fi
Lapin Eurooppanuoret
Riikka Setälä, riksu.setala@gmail.com

Nimi (pakollinen)

Sähköposti (pakollinen)

Aihe

Viesti