Tarkoitus

Eurooppanuoret on alle 35-vuotiaiden nuorten kansalaisjärjestö, jonka toiminnan juuret juontavat 90-luvulle. Järjestön tarkoituksena on aina ollut toimia uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumattomana Eurooppamyönteisenä voimana, ja sen tarkoituksen mukaan pyöritämme toimintaa tänäkin päivänä.

Tavoite

Toimintamme tavoitteena on lisätä tietoisuutta Euroopan yhdentymisestä ja sen vaikutuksista sekä toimia keskustelufoorumina ja vaikuttamiskanavana Eurooppa-asioista kiinnostuneille nuorille. Suhtaudumme Eurooppaan ja Euroopan yhdentymiseen myönteisesti. Haluamme enemmän ja parempaa Eurooppaa.

Toiminta

Valtakunnallisella tasolla mm. järjestämme tapahtumia, pyörittämme julkaisutoimintaa ja teemme uusia avauksia julkiseen keskusteluun. Aktiiviset aluejärjestömme muodostavat koko Suomeen ulottuvan toimintamme selkärangan. Kansainvälisellä tasolla olemme osa Euroopan laajuuista Young European Federalists (JEF) -järjestöä.

Tähdistö on Eurooppanuorten julkaisema Eurooppa-aiheinen verkko- ja aikakauslehti, joka ilmestyy kahdesti vuodessa painettuna versiona.

Lue Tähdistöä
Eurooppanuoret tiedottaa
Lue lisää
Yhteystiedot

Eurooppanuoret ry

Siltasaarenkatu 4, 7.krs, 00530 Helsinki
sähköposti: toimisto@eurooppanuoret.fi

Pääsihteeri:
Kristian Kyllönen
kristian.kyllonen@eurooppanuoret.fi
+358 45 1897090

Puheenjohtaja:
Tuomas Tikkanen
tuomas.tikkanen@eurooppanuoret.fi
+358 40 523 5768
Twitter: @tuomastikkanen

Eurooppanuoret ry:n toimisto sijaitsee Eurooppalaisen Suomen tiloissa Helsingin Hakaniemessä. Toimistolla työskentelee yhdistyksen palkattuna työntekijänä pääsihteeri, joka vastaa yhdistyksen päivittäisestä hallinnosta ja toiminnan koordinoinnista. Pääsihteerin työtä ohjaa yhdistyksessä ylintä päätäntävaltaa vuosikokousten välillä käyttävä hallitus, ja suorana esimiehenä toimii puheenjohtaja. Puheenjohtajan tehtävä on edustaa järjestöä sekä vastata järjestön toiminnan yleisestä kehittämisestä ja näkyvyydestä.

Puheenjohtaja:

Tuomas Tikkanen, puh. +358 40 523 5768
tuomas.tikkanen@eurooppanuoret.fi
Twitter: @tuomastikkanen

Varapuheenjohtajat:

Elli Luukkainen
elli.luukkainen@eurooppanuoret.fi

Sonja Savola
sonja.savola@eurooppanuoret.fi

Muu liittohallitus: 

Iiris Asunmaa

Joel Kontiainen

Ronja Marjamaa

Laura Mattinen

Matin Moradi

Juho Mäki-Lohiluoma

Pinja Raitanen

Laura Sviili

Mari Tuokko

Pääkaupunkiseudun Eurooppanuoret
Emma Holsti, emma.holsti@gmail.com
Turun Eurooppanuoret
Ronja Marjamaa, ronja.a.marjamaa@utu.fi
Satakunnan Eurooppanuoret
Tuomas Meriniemi, tuomas.meriniemi@gmail.com
Hämeen Eurooppanuoret
Johannes Mäkilä, jauza920@gmail.com
Tampereen Eurooppanuoret
Jutta Kannisto, kannisto.jutta.e@student.uta.fi
Etelä-Savon Eurooppanuoret
Lauri Tarkiainen, lauri_tarkiainen@hotmail.com
Kymi-Karjalan Eurooppanuoret
Topi Seppälä, topi_seppala@hotmail.com
Pohjois-Savon Eurooppanuoret
Joonas Jokilinna, joonas.jokilinna@gmail.com
Joensuun Euroooppanuoret
Tuomas Timonen, timonentuomas@windowslive.com
Jyväskylän Eurooppanuoret
Unga Europeer Raseborg
Sara Avdi, saraavdi@msn.com
Eurooppanuoret Oulussa
Annakaisa Tikkinen, annakait@paju.oulu.fi
Lapin Eurooppanuoret
Riikka Setälä, riksu.setala@gmail.com

Nimi (pakollinen)

Sähköposti (pakollinen)

Aihe

Viesti