Joensuun Eurooppanuoret valitsi kokouksessaan 27.11. Hanna Hylkilän vuoden 2013 puheenjohtajaksi. Hanna tuo lämpimän tuulahduksen yhdistyksen toimintaan. – Eurooppanuorissa on potentiaalia vaikka mihin, linjaa Hylkilä. Eurooppa-asiat ovat olleet lähellä sydäntäni ja olisin tullut ehdootomasti mukaan jo aiemmin, mutta olin vaihdossa, joten nyt aika on kypsä tällle toiminnalle.

Vuoden 2013 hallituksen muiksi jäseniksi valittiin Noora Kettunen, Jari-Pekka Räty, Tuulikki Toropainen, Tuomas Timonen, Jaana Kotiranta, Tommi Heino, Simo Rouhiainen sekä Pia Laukkanen.

Kokous päätti asettaa tulevan vuoden puheenjohtajan Hanna Hylkilän yhdistyksen ehdokkaaksi kattojärjestö Eurooppanuoret ry:n hallitukseen vuodelle 2013. -Uskon vahvasti, että vuosikokouspaikaksi valittu Lahti viestii siitä, että alueiden vaikutusmahdollisuudet otetaan vakavasti Eurooppanuorissa, painottaa Hylkilä.

Lisätietoja:

Hanna Hylkilä

Puh. 044 277 8209

0