Lapin Eurooppanuoret LEN ry. kokoontui yhdistyksen ylimääräiseen kokoukseen Rovaniemellä tiistaina 20.3. Yhdistys on elänyt hiljaiseloa pari edellistä vuotta, mutta nyt toiminta käynnistetään uudelleen. Uuteen hallitukseen valittiin seitsemän Euroopasta kiinnostunutta nuorta lappilaista.

Yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin rovaniemeläinen Miikka Keränen. Varapuheenjohtajiksi valittiin rovaniemeläinen Oona Löytänen sekä pellolainen Aapomikko Matti. Hallituksen jäseniksi valittiin rovaniemeläiset Luukas Lohi, Heidi Mononen ja Eve Viinamäki sekä torniolainen Joose Kalliokoski.

Yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on muun muassa edistää Euroopan unionin kehittämiseen liittyvää kansalaiskeskustelua, syventää nuorten Eurooppa-tietoutta ja herättää nuorten mielenkiintoa Eurooppa-asioihin Lapissa.

Lisätietoja,

Miikka Keränen

keranen.miikka@gmail.com